Důležitost nástupnictví v rodinných firmách

14. 01. 2016

Katka Novotná

Předání rodinné firmy nebo společnosti, kterou jste léta budovali, věnovali tomu všechen svůj čas a úsilí, je vždy složitý a riskantní krok. Jde o komplexní proces, který si vyžaduje důkladnou přípravu. Vlastní obměnu vedení není těžké provést. Ale udělat to tak, aby budoucí nástupce, ať už z řad rodiny, zaměstnanců, nebo někdo z externích zdrojů, pokračoval v úspěšném rozvoji firmy a zajistil budoucí prosperitu, to už tak snadné není.

V mnoha zemích Evropy, kde mají rodinné podniky mnohem delší historii a větší tradici, daleko hojněji využívají poradenskou činnost.

Dá se říci, že nikdy není příliš brzy začít s vypracováváním plánu výměny generací. Jedním z největších problémů v procesu generační obměny je počáteční nechuť firmu předat a tuto nutnost přijmout.

Příčiny, proč jste ještě nezačali, mohou být různé:

  1. Současní vlastníci se považují za nesmrtelné, firma je symbol jejich moci, ega, identity
  2. Firma je zatížena množstvím operativy a na tuto činnost už nezbývá čas
  3. Nedůvěra v nastupující generaci
  4. Současní vlastníci nevědí komu firmu předat
  5. Strach ze ztráty klientů a dodavatelů
  6. Neshody v rodině
  7. Je třeba vyřešit mnoho otázek a odpovědět na ně není snadné
  8. Nová generace si neumí říci o kompetence

Podnikatel by měl uvnitř své rodiny vytvářet a pěstovat touhu ujmout se správy rodinného podniku dlouho před tím, než začne pomýšlet na odchod z firmy. A je jedno, jestli plánujete firmu v blízké budoucnosti přenechat svým potomkům nebo externímu managementu. Je důležité s předáváním začít včas a tento proces v žádném případě nezanedbat.

Předejte firmu zavčas

Tento názor podporují i sami majitelé rodinných firem, jelikož se v průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) z dubna 2015 shodli, že firmu je důležité předat ještě za života. Předání firmy formou závěti naopak podnikatelé nepovažují za dobrou volbu.

Výsledkům průzkumu AMSP ČR nahrávají i statistiky, které říkají, že předání firmy mladším generacím je úspěšné pouze v případě, že je zahájeno včas a je věnován dostatečný prostor nastupující generaci. Navíc, předávání firmy za aktivní podpory stávajícího majitele motivuje nastupující vedení k mnohem lepším výkonům.

„Předání podniku je posledním, ale největším testem manažerských dovedností generace, která z podniku odchází“.

5,423 total views, 1 views today
Katka Novotná

Katka Novotná

Systemický kouč, supervizor, poradce a konzultant pro generační obměny v rodinných firmách.
Spoluautor a lektor akademie rodičovství, kurzů Harmonické vztahy v rodině.
Obchodní ředitel AR, výkonný ředitel NOVO Solution.

5,424 total views, 2 views today

Přijďte na konzultaciRubriky

Nejvíce vás zaujalo